2013. február 26., kedd

KOCKAvetés, kockÁZTATás és VÉGzet

SORS- és BETŰ-VETÉS, DO(dekéder do)BÓ-KOCKÁVAL

 
Egy római kori, húszoldalú dobókockát árverez el a Christies aukciósház. Az időszámításunk szerinti második évszázadban készített, kékeszöld kocka (ami persze nem kocka, pontos matematikai megnevezése ikozaéder) mindegyik oldalán különböző szimbólumok vannak. A kicsivel nagyobb mint öt centiméteres játék értékét 18 ezer dollárra becsülik. Tulajdonosa apjától örökölte a kockákat, aki még 1920-ban vette meg Egyiptomban. 
 
A dobókockákat nagyon régóta ismeri az emberiség, az ókorban jóslásra is használták ezeket. Hamar elterjedtek a játékkockák is, Rómában eleinte tiltották a játékot, pedig nagyon népszerű volt a legionáriusok körében. Szinte kötelező volt azonban kockázni a Saturnalián, a római kori téli napforduló ünnepségen. A Saturnalia királyát is dobókockával sorsolták ki. / forrás: fotó & txt: Világbiztonság.hu
 
Jó lenne tudni, vajon milyen betűk (rovésjelek) vannak rajta, és hogy ezek a jelek mit jelképeztek a hajdani használóknak...
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
A római birodalom idején a 4 oldalú (hosszúkás, csontból való) tesszera volt általánosan elterjedve, ezt később a hatoldalú kocka váltotta föl, talán mert Fortuan istennőnek megnőtt az igénye a nagyobb számú véletlenszerű esélyek növelésére...
 

2013. február 13., szerda

Stephen Skinner : Szakrális geometria

Stephen Skinner : Szakrális geometria


A REJTETT REND

"A görögök írták le elsőként a geometria törvényeit. Számukra a geometria teljesen elvont, a logikához hasonlatos tudomány volt, amely - az egyiptomiak által kedvelt hasonlatos tudománnyal ellentétben – alapvető igazságokon nyugodott. A legegyszerűbb eszközökkel – körzővel és vonalzóval – újra bizonyítható, abszolút igazságot hordozott a görögök számára.

A görögök örök igazságok, nem pedig lefektetett dogmák, mástól kapott bölcsességek vagy vallásos hit formájában fogták fel a világegyetem teremtőjét. Arra a következtetésre jutottak, hogy a világegyetem számára alapvető fontosságú a forma és a szám, és hogy a teremtés elvont – szellemileg felismerhető, de öt érzékszervünkkel nem érzékelhető – formákból indult ki és haladt a fizikai valóság felé. A számok bonyolult összefüggései, abszolút igazságai a noumenon világához, a fizikai anyag mögött rejlő szerkezethez tartoztak.

A geometria és a számok azért szentek, mert leírják a teremtés mögött álló rend törvényeit; a fizikai univerzum teremtésének eszközei. Egyszerű számok, törtek és arányosságok adják meg a görög geometria – és a világegyetem összhangját és szellemi szigorát.

…Az öt platonikus test - melyeket egy gömbben úgy lehet elhelyezni, hogy minden csúcsuk érinti a gömb felszínét – megfelel két pár elemnek plusz az éternek. A kocka (föld) és az oktaéder (levegő) egymás geometriai duálisai, ami azt jelenti, hogy az egyes síklapok középpontjait összekötve az egyik a másikon belül létrehozható. Megszerkeszthetünk tehát egy kockát, abban egy oktaédert, abban egy kockát, és így tovább a végtelenségig.

Ugyanígy egymás duálisai a tetraéder és ikozaéder által képviselt két másik elem , a tűz, illetve a víz. Tökéletes szimmetria áll fenn tehát a két pár elem, a föld-levegő és a tűz-víz között. A dodekaéder a maga duálisa, így az éter önmagát állítja elő."

GYURIGAMI - Sculptures of Sacred Geometry

Gyurigami - Ötös kristály-gén-spirál-kanyar - 2006.


Gyurigami - Lyukacsos kristály-futball-labda - 2006.

Gyurigami - Rügyező kristály-kocka - 2006.

Gyurigami - Lyukacsos kristály-futball-labda - 2006.
Gyurigami - Ötös kristály-gén-spirál-kanyar - 2006.

Gyurigami - Hármas kristály-gén-spirál-elem
- 2006.

Gyurigami - Rügyező kristály-kocka - 2006.

Facebookon is: Gyurigami - további fotók - klikk ide